Kombinatoryka powstawała w XVII w. kiedy nie istniało pojęcie zbioru i funkcji w obecnym kształcie. Dlatego wytworzyła własny język, trochę niezgodny ze współczesnym językiem matematyki opartym na teorii mnogości.

W szkole tradycyjnie ten XVII-wieczny język utrzymuje się nadal i stanowi pewną przeszkodę we współczesnym rozumieniu pojęcia wariacji, kombinacji, kombinacji z powtórzeniami, wariacji bez powtórzeń lub z powtórzeniami. Wariacja to jest funkcja, wariacja bez powtórzeń jest to funkcja różnowartościowa, kombinacja jest to podzbiór, a kombinacja z powtórzeniami to jest rozkład dzidziny funkcji na warstwy.

Download this file (kombinatoryka w j zb i f OK.PDF)kombinatoryka w j zb i f OK.PDF[Wariacje jako funkcje, kombinacje jako zbiory]722 kB